Kurzové sázky

obrázek

NFL - jak sázet

  • 13.04.2019 21:17
  • 121x

NFL - Americký fotbal

NFL - National Football League je nejvyšší profesionální liga amerického fotbalu ve Spojených státech amerických. Byla založena v roce 1920 a v současnosti ji tvoří 32 týmů z USA, rozdělených do dvou konferencí AFC a NFC po šestnácti týmech. Každá konference se dále skládá ze čtyř divizí pojmenovaných podle světových stran, přičemž každá divize obsahuje čtyři týmy. Je to soutěž, kde průměrná návštěva na utkání činí cca 65 000 diváků. Vrcholí finálovým zápasem tzv. Super Bowl. Nejcennější značkou v NFL je celek Dallas Cowboys, s odhadovanou hodnotou 2,1 miliardy dolarů.

Americký fotbal se hraje na hřišti dlouhém 120 yardů (cca 110 metrů) a 53.3 yardu (cca 48.8 metrů) širokém. Hřiště je po stranách ohraničeno sidelines a jeho konec je na obou stranách označen endline. Deset yardů od endline se nachází další lajna nazývaná goal line. Území mezi endline a goal line se nazývá endzone. Goal lines jsou od sebe vzdálené 100 yardů (90 metrů). Plocha mezi oběma goal lines se nazývá playing field.

Zápas trvá 60 minut čistého času a je rozdělen do čtyř patnácti minutových čtvrtin. Mezi druhou a třetí čtvrtinou následuje dvanáctiminutová poločasová přestávka. V případě, že je utkání vysíláno některou z mnoha televizních stanic, může celý televizní přenos (díky reklamním přestávkám) trvat okolo tří hodin.

Americký fotbal se hraje na tzv. čistý hrací čas (stejně jako hokej), což znamená, že se v některých situacích zastavuje časomíra. Pokud je stav po základní hrací době nerozhodný, následuje patnáctiminutové prodloužení, které se hraje podle pravidla „náhlé smrti“ a tým, který skóruje jako první, zvítězí.

 Několik zajímavých bodů z oficiálních pravidel NFL :

- přihrávka je zkompletovaná jedině tehdy, když má hráč po zachycení míče obě nohy ve hřišti

- hráč je zastaven teprve tehdy, dotkne-li se ho nejprve protivník a poté se dotkne jakoukoliv části těla, kromě chodidel nohou a dlaní rukou (takzvaný „down by contact“)

- hráči na některých pozicích nemohou zachytávat přihrávky - aby rozhodčí mohli lépe hlídat toto pravidlo, nosí hráči čísla podle pozic na hřišti

- pokud je v základní hrací době stav utkání nerozhodný, následuje patnáctiminutové prodloužení, které ovšem nemusí rozhodnout a zápas tak skončí remízou

- při úspěšné zkompletovaném první downu se hodiny nezastavují

- při pokusu o „two-point conversion“ se začíná z 2yardové linie

- nelze zablokovat „point-after touchdown“ - pokus je poté automaticky označen jako „no good“ (neúspěšný)

- při defenzivní „pass interference“ se rozehrává ze vzdálenosti, ve které k provinění došlo

- každému týmu jsou při utkání dány dvě možnosti (challenges) nechat si pomocí videa překontrolovat sporné situace - pokud jsou obě situace vyřešeny kladně, tým dostává ještě třetí možnost

- všechny skórovací situace v posledních dvou minutách každého poločasu jsou automaticky zkontrolovány pomocí oficiálního videa - od sezóny 2012 jsou kontrolovány také všechny turnovery

- platí „two minute warning“, automatický timeout dvě minuty před koncem poločasů a každého prodloužení

 

V play-off se prodlužuje do té doby, dokud některý tým neskóruje. Od sezóny 2012 platí, že pokud je jako první dosažen field gól, šanci na skórování dostane i druhý tým. Pokud i ten zaznamená tři body, platí pravidlo náhlé smrti. Touchdown ukončuje zápas okamžitě.